Skip to Search
Skip to Navigation
Skip to Content

2012 Environmental Leadership Awards

2012 Environmental Leadership Award Winners

Undergraduate Student: Tanner Burgdorf

Graduate Student: Udayarka Karra

UConn Group: EcoHouse & Spring Valley Student Farm

Staff: Dennis Pierce

Faculty: Allison MacKay

UConn Student Group: UConn Chapter of Engineering Without Borders (Nicaragua Team)

Alumni: Christopher Bellucci

Regional Campus: David Porteous

Team: UConn's Retro-Commissioning and Re-lamping Team

Click here for photo of the ELA winners from the School of Engineering


Honorable Mentions:

  • Undergraduate Category: Bryan Flanaghan and Jennifer Hayes
  • Graduate Category: Corinna Fleischmann
  • Faculty/Admin: Gary Robbins, Joseph Bushey, Patricia Bergman, Peter Luh and Phoebe Godfrey
  • Staff: Colleen Spurlock and Scott Gallo
  • UConn Affiliated Group: Office of University Planning, CIMA Organizing Committee, Arboretum Committee, Climate Change Adaptation Force, and President's Committee on Corporate Social Responsibility
  • Team: EV Initiative Team, UConn Cycles Team, Green Parking Lots Team and Fuel Cell at the Depot Campus Team
  • Regional Campus: Syma Ebbin

Click here to view the powerpoint presentation from the Awards Banquet and here to view the brochure from the Awards Banquet.


2012 Environmental Leadership Award Finalists

Undergraduate Student: Nirav Patel

Graduate Student: Carlo Santoro

UConn Group: Center for Clean Energy Engineering

Staff: Douglas Goodstein

Faculty: Charlotte Rand

Regional Campus: Michael Alfultis

Team: Compost Facility


The Awards Committee

This group of individuals gave up a significant amount of their personal time to outline the criteria by which these awards would be determined, the nomination process, and the associated awards ceremony.  By agreeing to serve on the committee, these environmentally dedicated individuals forfeited their right to vote on any awards for which they might be nominated.  The University and the Office of Environmental Policy recognizes their importance of their participation, without which the 2012 Awards could not have been successful, and thanks them for their dedication to this process.

2012 Awards Committee

Name

Department

Michael Alfultis

Regional Director at Avery Point

Chester Arnold Jr.

Center for Land Use Education and Research

David Martel

Associate VP, University Communications

Dennis Pierce

Director of Dining Services

Dr. Prabhakar Singh

Director, Center for Clean Energy Engineering

Mark Westa

Dept. of Landscape Architecture, Faculty Director, EcoHouse

Dr. Michael Willig

Director, Center of Environmental Sciences & Engineering

Laura Dunn

Vice President, EcoHusky Student Group

Richard Miller

Director, Office of Environmental Policy

Emily Udal

OEP Intern, Environmental Leadership Awards Coordinator